کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری

کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری

کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری

کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری ایران و جهان موضوع بحث این مقاله می باشد که اساسی ترین نقش در فناوری و تکنولوژی های روز را در دنیای تجارت و اقتصاد الکترونیک و دیجیتال ایفا می کند.
تحولاتی که هوش مصنوعی در دنیای بانکداری و اقتصاد جهان می آفریند همواره در حال پیشرفت و تکامل است و محدودیت این حوزه تا ابد بی معناست.

مقدمه

از تحلیل گران اقتصاد و سرمایه گذاران بورس اوراق بهادار و استخراج کنندگان یا ماینرهای ارز دیجیتال مثل بیت کوین گرفته تا سیستم های هوشمند امور بانکی روزمره که تحت وب و اپلیکیشن با زبان های برنامه نویسی مخصوص هوش مصنوعی مثل پایتون، جاوا، c++ و… برای سیستم عامل های اندروید و ios طراحی و مورد استفاده کاربران گوشی های هوشمند قرار می گیرد.
در این مطلب بیشتر با چندین نمونه از کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری الکترونیک آشنا می شویم:

کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری

 

غول بانکی آمریکا JPMorgan Chase

بانک جی پی مورگان غول صنعت بانکداری و خدمات مالی وال استریت به مدیریت Jamie Dimon می باشد.
جمای دیمون که میلیاردر ۶۳ ساله ای اهل امریکا می باشد از سال ۲۰۰۵ میلادی مدیریت کل شرکت غول پیکر و عظیم مالی و شعب متعدد بانکی آن در سراسر ایالات امریکا جی پی مورگان،  را بر عهده گرفته است.
بودجه این بانک تنها در سال ۲۰۱۹ در حدود ۱۱٫۴ میلیارد دلار (رقمی بسیار بالا و بی سابقه) برآورد شد و در سال ۲۰۱۸ پاداشی غیر قابل شمارش یعنی ۳۱ میلیون دلار (بزرگترین رقم در تاریخ بانکداری جهان) به رئیس هیئت مدیره این بانک به سبب عملکرد بی نظیر آن اعطاء گردید.

این در حالی است که کاربرد و اهمیت فناوری های هوش مصنوعی روز به روز سیستم های بانک جی پی مورگان را در راه رسیدن به درجات بالاتر همراهی می کند.

مقاله مرتبط : بیت کوین چیست ؟

هوشمندسازی قراردادها (چت‌بات)

جی پی مرگان با سرمایه گذاری های هوشمندانه خود قرارداد هوشمند را تحت عنوان چت بات طراحی و معرفی نموده است که از طریق آن اسناد قانونی تجزیه و تحلیل شده و نقاط و بندهای داده مهم استخراج می شود.
در واقع باید گفت تحلیل و بررسی توافقنامه های متعدد این بانک (در حدود ۱۲۰۰۰ توافقنامه تجاری در سال) به صورت سنتی و دستی تقریباً ۳۶۰ هزار ساعت زمان نیاز دارد که سرعت بخشی به این فرآیند پیچیده از طریق ابزار هوشمند (چت‌بات) در حدود چند ثانیه بیشتر زمان نمی برد.

فناوری چت بات ظرفیت گسترش و پتانسیل پیشرفت بالایی داشته و مورگان همچنان در حال کشف و پیاده سازی قدرت و کارایی جدید این ابزار می باشد. چت‌بات در سال ۲۰۱۶ میلادی با هدف پاسخ به درخواست های سرویس خدمات فناوری الکترونیکی پرسنل (کارمندان بانک های جی پی مورگان) در تمام شعب آن رسماً راه اندازی شد که این بانک امریکایی به کمک چت بات به طور سالانه حدود ۱۲۰ هزار سرویس را پاسخگو می باشد.

هوش مصنوعی در بانکداری مربع غول مالی امریکا

بنک آو آمریکا (Bank of America)

بانک آمریکا، از جمله وسیع ترین ارگان های فعال در امور مالی و بانکی در ایالات آمریکاست که از مزایای کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری بهره می برد.
بانک امریکا در حوزه ی ساپورت (پشتیبانی) و حمایت مشاغل کوچک و استارتاپ ها اکتیو و محبوب است صاحب ۳۰۰۰۰۰۰ کسب و کار کوچک در امریکاست.

بانک امریکا دارای ۳۵ شعبه در سراسر جهان بوده و فعالیتی گسترده در سطح بین المللی دارد.
طبیعتاً بهره مندی از هوش مصنوعی در پیشبرد اهداف این بانک موفق جزو اساسی ترین موارد تمرکز این بانک است.
بانک مرکزی امریکا هم اکنون در حال فراهم سازی پیش زمینه رونمایی از محصول جدید و بی نظیر خود تحت عنوان «برنامه زندگی» می باشد.
بانک مرکزی (of) توسط مدیریت اجرایی آقای (Brian Moynihan) برایان موینیهان ۶۱ ساله و رئیس هیئت مدیره آقای (Charles O. Holliday) چارلز او. هالیدی ۷۲ ساله اداره می گردد.
بنک آو آمریکا عضو شبکه بانکی بین ‌المللی بنام «گلوبال ای‌تی‌ام آلیانس» است. این شبکه مجموعه‌ ای از دستگاه خودپرداز را دربرمی گیرد.

بانک‌های زیر جزو زیر مجموعه این بانک و عضو این شبکه عظیم هستند:

 • بارکلیز انگلستان
 • ب ان پ پاریبا فرانسه
 • بانک سازندگی چین
 • دویچه بانک آلمان
 • اسکوشیابانک؛ کانادا
 • وستپک؛ استرالیا
 • سانتاندر گروپ اسپانیا
 • سانتاندر مکزیک

مقاله مرتبط : هوش مصنوعی در بورس

کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری

کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری Bank of America

این بانک، در حال آماده‌سازی سیستم های بانکداری و نوین هوش مصنوعی در بانکداری برای رونمایی از محصولی است که نوآوری‌هایش را به هم پیوند می‌دهد.

نام این محصول « برنامه زندگی» است و درگاه دیجیتالی خاصی می باشد که به کاربران کمک  تا در رسیدن به اهدافی مانند خرید خانه یا پس ‌انداز بازنشستگی کمک می کند.
این بانک در اواخر سال ۲۰۱۷ از چت ‌بات پرطرفدار خود یعنی « اریکا » رونمایی کرد و تا ماه ژوئن۲۰۱۸، تمامی مشتریان بانک آمریکا قادر به دریافت برنامه اریکا از سایت رسمی این شرکت شدند. این بات هوشمند که بیش از ۶۰۰۰۰۰۰ کاربر در سطح دنیا دارد، امکاناتی برگرفته از فناوری هوش مصنوعی به شرح زیر برای اعضای خود فراهم ساخته است :

 • به مشتریان خود تغییرات عادت خرج و دخل ماهیانه را بادآوری و در صورت لازم هشدار می دهد.
  تجزیه و تحلیل این مسئله به واسطه ی پیش بینی های تحلیلی هوش مصنوعی بر اساس هزینه های ماهانه کاربران انجام می شود.
 • یادآوری پرداختی های مکرر و ضروری در موعد مقرر و پیگیری قسط ها توسط این سیستم امکان پذیر است. در صورتی که پرداختی های تکرار شونده از مقدار مشخصی اضافه شود و به اصطلاح از مسیر درست منحرف گردد توسط تکنولوژی هوش مصنوعی به کار رفته در این بات تشخیص داده شده و نشان دار می گردد.
  تشخیص انحراف از معیار رویکردی مهم تلقی می شود که به واسطه کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری الکترونیکی شاهد پیشرفت روز افزون آن هستیم.
 • در صورت مفقودی و سرقت کارت بانکی توسط درخواست صاحب کارت امکان مسدود و باز شدن کارت بعد از یافتن آن به سرعت انجام می گیرد.

هوش مصنوعی در بانکداری سیتی بانک

در بین لیست بلند بالا و فهرست عظیم بانک های بین الملل سیستم بانکداری ایالات متحده آمریکا سیتی بانک رتبه سوم در عملکرد بهینه از طریق به کارگیری اصولی کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری جای دارد.
البته سیتی بانک در میان بانک‌های جهانی رتبه یازدهم را در خصوص دارایی و ابعاد به خود اختصاص داده است. سیتی بانک از جمله مهم ترین سیستم های اقتصاد دیجیتال و یکی از مطرح ترین مؤسسات مالی بوده که نام آن در کنار بانک امریکا، ولز فارگو و جی‌پی مورگان چیس به چشم می خورد.
این چهار بانک امریکایی مربع غول های مالی در اقتصاد الکترونیک و دیجیتال آمریکا را شکل داده اند.

کاربرد هوش مصنوعی در بانکداری

طبق تحقیقات، سیتی بانک بیشتر از هر بانک دیگری علاقه سیتی بانک مطابق تحقیقات انجام شده بسیار بیشتر از سایر شرکت های امور مالی به هوش مصنوعی بوده به طوری که شاخه های متنوع امور گردش مالی، اقتصاد کلان و بیزینس دیجیتال و… از سالها پیش در صدر اولویت برنامه های پیشرفت و توسعه این مرکز به شمار می رود. در سال ۲۰۱۶ میلادی این بانک سرمایه‌گذاری‌ های متعددی در کمپانی های هوش مصنوعی همچون فیدزای، داشته که در زمینه مقابله با فساد مالی و کلاهبرداری (جابجایی های وجوه بسیار سنگین غیرعادی در مکانهای غیر معمول) فعالیت گسترده دارد. دو مورد دیگر از گام های استارتاپی این بانک فعالیت در زمینه امنیت سایبری و تجارت الکترونیک می باشد.

تیم تولید محتوای تب طرح
تیم تولید محتوای تب طرح

اعضای این تیم خالق مقالات یونیک و جامع و سئو شده هستند که با گذراندن دوره های مهارت نویسندگی، ویرایش و طراحی تصاویر و ترجمه مطالب مرتبط با موضوعات شرکت متناسب با الگوریتم های گوگل به.سرپرستی مدیریت سایت روز به روز در حال ارتقاء کیفیت این وبلاگ می باشند.

دیدگاه ها

شانزده + 3 =

ادمین اینستاگرام
هاست
طراحی گرافیک سایت
طراحی سایت
تولید محتوا
سئوکار حرفه ای
قالب دیجی کالا