هوش مصنوعی در ساختمان سازی (BMS)

هوش مصنوعی در ساختمان سازی (BMS)

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز (BMS)

هوش مصنوعی در ساختمان سازی ، عمران، شهرسازی، معماری و مواردی از این دست به طور شگفت انگیزی در حال گسترش و پیشرفت می باشد.
سیستم مانیتورینگ هوشمند ساختمان شامل اماکن عمومی، شخصی، اداری، تفریحی، تجاری و… می باشد که موضوع اصلی این مقاله بیشتر در رابطه با نسل جدید ساختمان های مسکونی و نقش هوش مصنوعی در معماری می باشد.

پیش از اینکه به مزایا و کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی ، عمران، معماری و شهرسازی بپردازیم بد نیست کمی در مورد مفهوم اصطلاح “خانه هوشمند ” و سیستم مانیتورینگ اتوماتیک از راه دور، بیشتر بدانید.

مقدمه

فرض کنید صبح که از خواب ناز بیدار شده اید، تجهیزات خانه و آشپزخانه شما به طور اتوماتیک و هوشمندانه متوجه بیدار شدن شما شده و صبحانه مفصی را برایتان تهیه و تدارک دیده است.
حمام را به سرعت به دمای مطلوب جهت دوش گرفتن می رساند تا بعد از میل کردن صبحانه به حمام بروید.
بعد از آن آینه ای هوشمند اتاقتان لباس های متناسب با جلسه کاری امروزتان را پیشنهاد می دهد.
قهوه یا نوشیدنی انرژی بخش داغ برای شروع یک روز کاری سخت را برای نوشیدن آماده کرده است.

بیشتر بدانید: کاربرد هوش مصنوعی در بورس

یخچال و کابینت های آشپزخانه به صورت خودکار اتمام مایحتاج سوپرمارکتی و کالاهای اساسی روزمره را تشخیص داده و از طریق سیستم آنلاین از سوپرمارکت اینترنتی سفارش می دهد.سنسورهای حرکتی با خروج شما از منزل فعال شده و بدون تلف شدن وقت شما درب و پنجره قفل، چراغ ها خاموش، آب و برق و گاز چک و در صورت نیاز خاموش می شود.
هنگامی که در منزل تشریف ندارید غذای حیوانات خانگی، آبیاری گل و گیاهان، نظافت محوطه خانه و چمن زنی باغچه را ترتیب می دهد.
هنگامی که به خانه بر می گردید غذای گرم و خوشمزه مورد علاقه تان مهیا شده و سفارشات خریداری شده از مارکت به ترتیب در جای خود قرار گرفته اند.

هوش مصنوعی در ساختمان سازی (BMS)

هوش مصنوعی در ساختمان سازی با خانه هوشمند 

هوش مصنوعی در ساختمان سازی و معماری منازل از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری ساخته شده است. تجهیزات استاندارد یک خانه هوشمند به ۳ بخش اصلی سنسور، پردازنده، عملگر تقسیم شده است.

سنسورهای خانه هوشمند

بخش اول این سیستم پردازنده ای است که تحلیل و بررسی داده های ساختمان را در شرایط گوناگون پردازش و تصمیم گیری می کند. با توجه به نوع قابلیت مورد انتظار از سیستم هوشمند منزل سنسور های مختلفی قابل انتخاب است.  سنسور حرکتی، نشت آب، دما، ارسال امواج مادون قرمز، ارسال امواج رادیویی و… نمونه ای از وسایل پرکاربرد در هوشمند سازی ساختمان می باشند. در زیر چند نوع از سنسور های کاربردی هوشمند سازی ساختمان بررسی خواهد شد.

سنسورهای خانه هوشمند، دقیقاً مثل حواس پنجگانه “انسان” عمل می کند یعنی شرایط محیط را سنجیده و داده های کلی را به پردازنده منتقل می کند تا عملگر ها دستورات اجرایی مشخص را به تجهیزات ساختمان بفرستند.
چند نمونه از این سنسورهای کاربردی سنسور حرکتی، سیستم گرمایشی، سرمایشی (دمای هوا)، نشت آب، تهویه هوا، سیستم امنیتی، دوربین مدار بسته، دزدگیر و… هستند.

هوش مصنوعی در ساختمان سازی (BMS)

مانیتورینگ خانه با اینترنت اشیاء

همگی در یک پنل هوشمند به انتخاب خود شما به صورت لحظه ای با استفاده از سه روش یعنی وای فای گوشی هوشمند همراه (WIFI)، جی پی اس و لوکیشن (GPS) و ماهواره های موقعیت شناس جغرافیایی منزل، اختلاف دمای هوای داخل و بیرون را سنجیده و بدین ترتیب اختلاف دمای مورد نیاز فیزیولوژی بدن انسان را برای دمای فعلی منزل تنظیم می کند.

جالب اینجاست که نه فقط هنگام حضور شما در داخل منزل بلکه بیرون از آن نیز بلافاصله بعد از خروج از محدوده جغرافیایی سیستم سرمایشی گرمایشی، روشنایی و … را به شکل اتوماتیک خاموش می کند.
حین برگشت به خانه از محل کار و به محض وارد شدن به محدوده جغرافیایی تعیین شده از قبل، به طور مجدد سیستم های سرمایش و گرامایش روشن و تنظیم خواهد شد تا نیازی به فعالسازی آن توسط شما نباشد و اینگونه در صرفه جویی انرژی نیز قدم بزرگی برداشته اید.

سنسور های هوش مصنوعی در ساختمان سازی

سنسور حرکتی، نشت آب، دما، ارسال امواج مادون قرمز، ارسال امواج رادیویی و… نمونه ای از وسایل پرکاربرد در هوشمند سازی ساختمان می باشند.

 • سنسور TIP:
  با فرستادن امواج مادون قرمز از پردازنده مرکزی خانه هوشمند به سنسور های خانه ، وظیفه کنترل تجهیزات بیسیم همچون دستگاه دیجیتال، تلویزیون، هود و… را بر عهده دارد.
 • سنسور PIR: 
  تعریف تمامی موارد حیاتی و پرکاربرد یک خانه هوشمند مثل سیستم امنیتی، نظارت و حفاظتی ، اتوماسیون روشنایی، دزدگیر، ضد سرقت و…از وظایف خطیر این نوع سنسورهاست.
 • سنسور RF:
  با استفاده از قابلیت های محبوب و پرطرفدار این سنسور هوشمند تنها کافیست روی گزینه مد نظرتان در گوشی موبایل و پنل دیواری اشاره و لمس کنید تا درب ورودی منزل و پارکینگ و راه پله و… باز و بسته کنید.
  به این ترتیب می توان گفت مهمترین، پرطرفدارترین و کاربردی ترین سنسور هوشمند خانه ها همین سنسور است .
  چرا که با جا گذاشتن کلید، ریموت و سوئیچ ماشین در داخل خانه و قفل شدن در تنها کافیست نگاهی به گوشی موبایلتان بیاندازید و دیگر نیازی نیست به کلیدساز، قفل ساز زنگ بزنید یا دنبال کلید زاپاس احتمالی همسایه آشنایان و اهالی منزل که در سفر تشریف دارند بگردید.

تجهیزات هوش مصنوعی در ساختمان سازی

هوش مصنوعی در ساختمان سازی (BMS)

پنل دیواری ( تاچ پنل هوشمند ) 

پنل های دیواری به شکل های مختلفی در تجهیزات هوشمند سازی ساختمان وجود دارند.
بعضی از انواع تاچ پنل های هوشمند، امکان متصل شدن به برخی تجهیزات پیشرفته خانه را ندارند.
به طوری که تنها خطوط سرمایشی، گرمایشی و روشنایی ساختمان را کنترل و مانیتور می کنند.

آجر های هوشمند، شیرآلات هوشمند، جاروبرقی های هوشمند، تخت خواب هوشمند، دسته های مبلی مجهز به تکنولوژی شارژ بیسیم گوشی هوشمند، دوربین های ایمنی و…  در آجرهای هوشمند امواج الکترومغناطیس و یا نوری مادون قرمز و حسگرهای متصل به شبکه کامپیوتری نمایش میزان حرکت ، لرزش و دمای ساختمان و از همه مهمتر امکان کنترل ایمنی کل ساختمان همگی در یک آجر هوشمند تعبیه شده است که با قرار دادن یکی دو مورد از آنها کارتان راه می افتد. شیرآلات هوشمند موردی است که همه ما بارها در اماکن مختلف دیده ایم و قطعا مهمترین مزیت شیرالات مجهز به حسگر محدوده، جلوگیری از هدر رفت آب و صرفه جویی در مصرف آن می باشد.

جمع بندی

لازم به ذکر است که مانیتورینگ (مدیریت، کنترل و نظارت) هوشمند مطرح شده در این مقاله ، برای راه اندازی در ساختمان های تجاری، اداری، سازمان ها و… نیز قابل اجراست.
ساختمان های هوشمند نسل جدیدی از ساختمان ها هستند که تعداد آن ها در سراسر دنیا در حال افزایش است و  به احتمال قوی در آینده ای نه چندان دور از طرف قانون نظارت بر نظام مهندسی استفاده از هوش مصنوعی در ساختمان سازی (BMS) جدید را برای تمام پیمانکاران پروزه های ساختمانی و امور اجرایی را موظف به پیاده سازی تکنولوژی هوشمندسازی نمایند!

تیم تولید محتوای تب طرح
تیم تولید محتوای تب طرح

اعضای این تیم خالق مقالات یونیک و جامع و سئو شده هستند که با گذراندن دوره های مهارت نویسندگی، ویرایش و طراحی تصاویر و ترجمه مطالب مرتبط با موضوعات شرکت متناسب با الگوریتم های گوگل به.سرپرستی مدیریت سایت روز به روز در حال ارتقاء کیفیت این وبلاگ می باشند.

دیدگاه ها

دو × دو =

ادمین اینستاگرام
هاست
طراحی گرافیک سایت
طراحی سایت
تولید محتوا
سئوکار حرفه ای
قالب دیجی کالا