تکنیک‌های جدید افزایش نرخ CTR سایت

تکنیک‌های جدید افزایش نرخ CTR سایت

افزایش نرخ CTR یکی از تکنیک‌های بسیار کاربردی و ارزشمند برای سئو محسوب می‌شود که سبب افزایش تعداد بازدیدکننده و بهبود رتبه در نتایج گوگل می گردد. CTR مخفف سه کلمه Click Through Rate است. نرخ CTR یا نرخ کلیک سایت درصد کلیک بر روی صفحه وب سایت ها به نسبت تعداد نمایش در نتایج جستجو تعریف شده است.

تکنیک‌های جدید افزایش نرخ CTR سایت

شاید برایتان مفید باشد:جذب ترافیک ارگانیک سایت

زمانی که کاربر لینک سایت شما را در نتایج جستجو مشاهده می‌کند، زمان کوتاهی برای تصمیم‌گیری در مورد آنکه این سایت متناسب با نیاز او هست صرف کرده و تصمیم می‌گیرد که روی آن کلیک کند یا خیر. برای آن که در این زمان کوتاه بر روی ذهن مخاطب تاثیر مثبت ایجاد کنید چند فضای مناسب در اختیار دارید که در تصویر زیر نمایش داده شده است.

فاکتور‌های موثر در افزایش نرخ CTR

زمانی که در صفحه نتایج جستجو و در دیدرس کاربران قرار می‌گیریم فرصت کوتاه برای جلب توجه و ترغیب آن‌ها به کلیک خواهیم داشت. نحوه نمایش ما در این زمان به عنوان و توضیحات صفحه و البته استفاده از Rich Snippets بوسیله نشانه‌گذاری استاندارد وابسته خواهد بود.

تاثیر افزایش نرخ CTR بر رتبه‌بندی صفحات سایت در نتایج

افزایش نرخ کلیک (CTR) مستقیما بر آمار بازدید سایت ما تاثیرگذار خواهد بود و موجب می‌شود سهم بیش‌تری از کاربران را به سایت خود جذب کنیم.
بالا رفتن این عدد به گوگل نشان می‌دهد که صفحه ما برای کاربران جذاب بوده و هدف اصلی گوگل نیز جلب رضایت کاربران است. در نتیجه به مرور ارزش و اعتبار ما برای الگوریتم‌های گوگل مشخص شده و شانس بیش‌تری برای کسب جایگاه خواهیم داشت.

تکنیک‌های جدید افزایش نرخ CTR سایت

۱) عنوان صفحه در نتایج جستجو

عنوان هر صفحه از سایت شما توسط تگ title که در هدر صفحه قرار دارد تعیین می‌شود. به طور متوسط فضای موجود برای عنوان در نتایج جستجو ۷۰ کاراکتر است که به شما اجازه می‌دهد از عبارات جذابی در آن استفاده کنید. برخی کلمات هستند که در فضای وب رواج یافته و نشان دهنده یک مفهوم مشخص به کاربر هستند. به طور معمول درصد بیش‌تری از کاربران با دیدن این عبارات در عنوان صفحه روی آن کلیک می‌کنند. برای مثال می‌توان به عبارات زیر اشاره کرد. استفاده از این عبارات در عنوان صفحه می‌تواند شانس شما را برای افزایش نرخ CTR بالا ببرد.

  1. ارزان
  2. رایگان
  3. قدم به قدم
  4. امروز
  5. همین حالا
  6. سریع
  7. آسان
  8. ساده
  9. چیست و…

عبارات جذاب بسته به نوع کسب و کار شما و هدف مخاطب از جستجو متفاوت است.
برای رسیدن به جذاب‌ترین عبارات پیشنهاد می‌کنیم ابتدا چند عنوان مختلف را طراحی کرده و در بازه‌های یک هفته‌ای از آن‌ها استفاده کنید.
بررسی نرخ کلیک کاربران در این بازه‌ها به شما نشان می‌دهد که چه کلماتی بیش‌ترین جذابیت را از دید کاربران داشته اند.
برخی کلمات ارزشمند ممکن است در روز هزاران بار جستجو شوند و جمع‌آوری این تعداد نیروی انسانی برای اثرگذاری بر نتایج منطقی بنظر نمی‌رسد. بهتر است این زمان و انرژی را صرف تولید محتوا و بهینه‌سازی سایت خود کنید.

۲) بهبود نمایش متا دیسکریپشن در نتایج جستجو

توضیحات متا دقیقا زیر عنوان نمایش داده می‌شود و فضایی بزرگتر ولی با فونت کوچکتر در اختیار شما قرار می‌دهد. به طور متوسط تعداد کاراکتر‌هایی که در بخش توضیحات نمایش داده می‌شود ۱۶۸ کاراکتر است ولی با توجه به عبارت جستجو شده و محتوای صفحه ممکن است گوگل متنی کوتاه‌تر و یا حتی بلندتر را به کاربران نمایش دهد.

هنگام نوشتن توضیحات متا تلاش کنید توصیفی دقیق از محتوای صفحه در اختیار او قرار دهید و با استفاده از جملات جذاب او را به مطالعه متن کامل صفحه ترغیب کنید.
به عنوان مثال اگر در توصیف محصول خود بنویسید “به همراه هدیه ویژه” یا “همراه با ویدئوی آموزشی” شانس شما برای انتخاب توسط کاربر بیش‌تر خواهد شد.

تاثیر افزایش نرخ CTR بر سئو

بله، افزایش نرخ کلیک شما بر رتبه‌بندی نتایج گوگل تاثیر خواهد داشت. البته در مورد این اثرگذاری نقاط نظرات مختلفی در میان متخصصین سئو وجود دارد.
ولی همه کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند معتقد هستند که افزایش نرخ CTR یکی از مهم‌ترین وظایف ما برای بهبود سئو سایت است.
زمانی که افزایش نرخ کلیک شما در مقایسه با جایگاهی که دارید صعودی باشد؛ گوگل با استفاده از الگوریتم RankBrain جایگاه شما را بهبود خواهد داد.

تکنیک‌های جدید افزایش نرخ CTR سایت

الگوریتم RankBrain دوست سایت شماست…

تصور کنید شما در رتبه ۳ گوگل هستید، این رتبه به طور متوسط %۹ از کاربران را به خود جذب می‌کند. ولی لینک شما به دلیل جذابیت عنوان و توضیحات خود نزدیک به %۱۵ از مخاطبین را ترغیب به کلیک می‌کند. این عدد نزدیک به درصد کلیک رتبه ۲ گوگل است.

اگر رتبه دوم جذابیت لازم را برای کاربران نداشته باشد پس از مدتی گوگل جای این ۲ لینک را با هم عوض خواهد کرد. حتی اگر جایگاه شما بهبود نیابد شما می‌توانید با همان رتبه بازدیدکننده بیش‌تری کسب کنید.
تصویر کنید که روزانه ۱۰۰۰ نفر عبارت مدنظر شما را جستجو می‌کنند و %۱۰ آن‌ها شما را انتخاب می‌کنند. حالا اکر نرخ کلیک یا CTR سایت به %۲۰ افزایش یابد عملاً بازدیدکنندگان شما ۲ برابر خواهد شد.

تکنیک‌های جدید افزایش نرخ CTR سایت

۳) نشانه‌گذاری استاندارد (Schema)

احتمالاً شما هم هنگام جستجو در نتایج گوگل سایت‌هایی را مشاهده کرده‌اید که در کنار عنوان و توضیحات اطلاعات تکمیلی نیز به کاربر نمایش می‌دهند. معروف‌ترین نمونه نشانه‌گذاری استاندارد به سیستم امتیازدهی مربوط می‌شود که به صورت ستاره‌های زرد رنگ در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.
استفاده از این ابزار به شما کمک می‌کند توجه کاربر را جلب کرده و CTR خود را بهبود دهید. البته نشانه‌گذاری‌ها فقط محدود به نمایش ستاره نیست. براساس نوع محتوا می‌توان مدل‌های مختلفی از اسکیما را استفاده نمود. به نظر شما این نحوه نمایش چقدر بر نرخ کلیک کاربران و ترغیب آن‌ها برای ورود به صفحه تاثیرگذار است؟

نتیجه

به طور متوسط هر رتبه در نتایج گوگل درصد مشخصی از کلیک کاربران را به خود اختصاص می‌دهد. بیش‌ترین CTR معمولاً مربوط به رتبه یک گوگل است که در حال حاضر در کامپیوتر (دسکتاپ) نزدیک به %۳۲ و در گوشی همراه %۲۴ است. دقت کنید که این یک عدد متوسط جهانی است. یعنی برای تمام عبارات و سایت‌ها…!

در نتیجه ممکن است شما رتبه یک گوگل باشید ولی درصد CTR شما بیش از %۸۰ و یا حتی کمتر از %۲۰ باشد. طی ۲ سال اخیر گوگل ابزار‌های مختلفی مانند نقشه گوگل، نمایش اخبار، rich snippets و … را معرفی کرده که هریک فضایی از صفحه نتایج جستجو را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر این‌ها باید تبلیغات گوگل را نیز به این لیست اضافه کرد. زیرا عملاً جایگاه رتبه ۱ و افزایش نرخ CTR را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
افزایش نرخ کلیک سایت یا درصد CTR، افزایش رتبه و جایگاه در نتایج جستجوی گوگل، بهبود رنکینگ صفحات سایت توسط سئوکار حرفه ای در تبریز در شرکت ارائه دهنده خدمات سئو در تبریز : ۰۹۱۴۵۹۸۵۶۴۲

تیم نویسندگان تب‌طرح
تیم نویسندگان تب‌طرح

مفتخریم به عنوان عضوی از تیم محتوانویسی تب‌طرح، مقالاتی جامع و حدالمقدور تألیفی را نشر دهیم. مقالات و خبرنامه‌های مرتبط با موضوعات مجموعه را با حمایت سرپرست محتوانگاران تدارک دیده و در وبلاگ تب‌طرح منتشر می‌کنیم. رسالت ما انتشار مقالات قدرتمند متناسب با فاکتورهای روز گوگل است و همواره در حال به‌روزرسانی و ارتقاء کیفیت این وبلاگ خواهیم بود...

دیدگاه ها

ده − هشت =

ادمین اینستاگرام
هاست
طراحی گرافیک سایت
طراحی سایت
تولید محتوا
سئوکار حرفه ای
قالب دیجی کالا