اینترنت اشیا در پزشکی

اینترنت اشیا در پزشکی

کاربرد اینترنت اشیا در پزشکی

اینترنت اشیا در پزشکی با عنوان اینترنت اشیاء پزشکی IOMT مخفف عبارت Internet Of Medical Things می تواند دنیای پزشکی را متحول کند.با ما همراه باشید تا در مورد این فناوری بر گرفته از هوش مصنوعی و فناوری های نوظهور بیشتر آشنا شویم.

مقدمه؛

استفاده از تجهیزات IoT در کل شاخه های علوم پزشکی ، سلامتی و درمان بیماران در کل دنیا رو به توسعه و پیشرفت می باشد به طوری که همه افراد چه پزشکان و جامعه کادر درمان و بیمارستانها و چه بیماران و مراجعین کلینیک، بیمارستان و مراکز درمانی از نهایت آسودگی و سرعت روند پیگیری پرونده پزشکی و دسترسی و استفاده بهینه از خدمات پزشکی و درمانی را تجربه می نمایند. در این زمینه بهتر است ابتدا قبل از شروع مقاله در رابطه با اینترنت اشیا صحبت کنیم.

اینترنت اشیا در پزشکی

اینترنت اشیاء IOT چیست ؟

اینترنت اشیا (IoT) که اغلب ارتباط مستقیمی با صنعت تولیدات کارخانجات و انبارداری صنایع وابسته، دارد در صنایع مرتبط با سلامتی، پزشکی، درمان و بهداشت نیز نقش اساسی ایفا می کند به کونه ای که درآینده ای نه چندان دور شاهد گستردگی استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء و همچنین هوش مصنوعی در علم پزشکی، مراکز درمانی و بهداشت، خواهیم بود.

برای دریافت تعرفه خدمات دیجیتال مارکتینگ همچون سئو، مدیریت حرفه ای اینستاگرام، ساخت تیزر تبلیغاتی ، طراحی بنر یا دریافت مشاوره تخصصی در خصوص تبلیغات کلیکی بک لینک، رپوزتاژ آگهی و… با کارشناسان شرکت طراحی سایت در تبریز ” تب طرح ” در ارتباط باشید.

اینترنت اشیا در پزشکی

اینترنت اشیای پزشکی (IOMT) چیست؟

کیت های تست و آزمایشات بارداری گرفته تا لوازم ضروری بیمارستانها و اتاق عمل ببا کاربرد جراحی، مفاصل مصنوعی، اسکنرهای ام آر آی و صنعت فناوری پزشکی گستره ی وسیعی از کالاهای پزشکی و بهداشت و درمانی را تولید می نماید که همگی در راستای یک زیرساخت یعنی اتصال خدمات بهداشت و سیستم های درمانی با عنوان اینترنت اشیاء پزشکی IOMT را شکل می دهند.

رابطه IOMT با فناوری پزشکی هر دو ابزاری تاثیرگذار را تشکیل می دهند که در دریافت خروجی بهینه در درمان و راهکارهای جدید جهت کاهش هزینه های اضافی رو به رشد بهداشت و امور درمان و پزشکی و همچنین قدرتمندی بیماران و مشارکت آنها از طریق آموزش های رسانه ای استفاده از سیستم هوشمند تجهیزات و اینترنت اشیای پزشکی از نتایج فوق العاده کاربردی این شاخه می باشد.

با این حال با توجه به اینکه این تکنولوژی یک فناوری نوظهور شناخته می شود ولی تعداد زیادی از شاخه و گرایش های این فناوری روز دنیا تثبیت و جای خود را یافته و حتی تحکیم بخشیده اند.

اینترنت اشیا در پزشکی

کابرد اینترنت اشیا در پزشکی :

هزینه درمان در پانزده سال بعد در تمامی کشورهای دنیامی تواند از طریق پیش بینی های کارشناسان این زمینهتا حد بالایی از میزان رشد ناخالصی داخلیسبقت خواهد گرفت! مطابق گزارشاتی که اخیرا از طرف سازمان همکاری توسعه و اقتصاد یعنی سازمان OEDC مطرح شده است در ۱۵ سال پیش رو میانگین سالانه سرانه پرداختی های حوزه بهداشت در کشورهای توسعه یافته و سایر کشورهای سراسر جهان ۲٫۷ درصد از رشد ناخالص داخلی تا سال آینده و حدود ۸٫۸ درصد الی ۳۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ میلادی پیش بینی می گردد!

 • کاهش زمان‌های انتظار اتاق اورژانس
 • سلامت از راه دور و نظارت
 • اطمینان از دسترسی و قابلیت دسترسی سخت‌ افزارهای بحرانی
 • پیگردی کارکنان، بیماران و موجودی
 • مدیریت پیشرفته دارو
 • مقابله با بیماری‌های مزمن

نقش اینترنت اشیا در حوزه سلامت

اینترنت اشیا در پزشکی

همانطور که می دانید جمعیت افراد سالمند و تعداد بیماران مبتلا به بیماری های قابل درمان یا لاعلاج و مادام العمر همچون ام اس، سرطان، دیابت، آلزایمر، مشکلات شدید پوستی، بیماری های عفونی و خطرناک، ویروس و باکتری های واگیر دار و کشنده، افزایش می یابد.
سال به سال بر هزینه های جهانی درمان و سلامت به طور وحشتناکی افزایش یافته این در حالی است که در ۳۰ سال آتی تعداد افراد بالای ۶۷ سال، بیش از ۳ برابر خواهد شد.

از طرفی تعرفه های پرستاری از سالمندان و بیماران، هزینه درمان و مراقبت های بالینی، تهیه داروهای کمیاب و تصویربرداری و آزمایشات تجویز شده توسط متخصصین افزایش می یابد.
از این رو هر گام موثری که در این راستا برداشته شود می تواند روزنه امیدی به کاهش روند صعودی هزینه های درمان برای بیماران کم درآمد با وسع مالی کم خواهد بود.

مزایای اینترنت اشیا در بیمارستان

مهمترین تاثیرات مثبت استفاده از فناوری های نوظهوری چون هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در پزشکی به شرح زیر است:

 • حفاظت از زیست بوم (محیط زیست)
 • کاهش چشمگیر خطای انسانی
 • افزایش روزافزون و کارایی و بهره وری پزشکان متخصص به سبب بهره گیری از تجهیزات بالینی پیشرفته و هوشمند چه در مرحله تشحیص و چه درمان بیماری ها.
 • این سیستم همچنین قادر است موقع تبادل اطلاعات بیمار بین سیستم های گوناگون، رعایت ضوابط و شرایط، قوانین و مقررات را به طور کامل ضمانت کند.
 • برای سازندگان، اینترنت اشیا چرخه فیدبک دیجیتالی جدید را مهیا خواهد نمود تا پرسنل و تجهیزات، کالاهای پزشکی و بهداشتی، خریداران این محصولات را به یکدیگر متصل می کند.
 • بازخورد دیجیتال تازه‌­ای فراهم می کند که کارمندان، تجهیزات، محصولات و مشتریان آن‌ها را به یکدیگر متصل می کند.
 • با پیش بینی زمان مورد نظر برای اجرای عملیات تعمیرات و بازسازی تجهیزات بیمارستانی، کلینیکی و آزمایشگاهی ، سونوگرافی، MRI ، رادیولوژی، رادیوتراپی، شیمی درمانی، نوار قلب، نوار مغزی، تست بینایی سنجی، شنوایی سنجی، فیزیوتراپی و ارتوپدی کاهش می یابد.
 • هزینه‌ ازدست دادن تجهیزات به دلیل خرابی و از کار افتادگی را کاهش داده و امنیت کارکنان تضمین شده و ضایعات کاهش می یابند.

از طرفی کیفیت محصولات و تولیدات فرایندهای شرکت های داروسازی، پیشرفت کرده و تأمین دارو و لوازم کمک درمانی بیماران با سرعت بیشتر انجام خواهد شد.

کنترل بر روی احتکار، انبار کردن دارو، قاچاق، سرقت، جعل، تقلب در صنعت دارو و مراقبت پزشکی و… را بهبود می بخشد.

کلام آخر :

با پیشرفت ارتباطات دیجیتال تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و مشتریان دیگر نیازی به بازاریابی و مارکتینگ با استفاده از روش های سنتی نخواهد بود.
استفاده از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ سخت و زمانبر نخواهد بود و عملاً کارکنان حوزه بازاریابی و تبلیغات شیوه سنتی شغل خود را در یک چشم به هم زدن از دست خواهند داد.

به همین دلیل است که توصیه می کنیم از دنیای تکنولوژی در حوزه کاری و مشاغلتان چه در زمینه پزشکی ، بهداشت، درمان و دارو باشید و چه زمینه های دیگر علم مهندسی، فنی، جامعه شناسی و حتی کسب و کارهای فروشگاهی و مشاغل آزاد نظیر فروشندگان، بازاریابان، کارمندان ادارات و فعالان حوزه تعمیرات و تامین قطعات صنعتی حوزه پزشکی و… از دانش روز دنیا در راستای بهتر شدن تجارت خود بهره برده و به اصطلاح فرصت های پیش رو را از دست ندهید.

 

تیم تولید محتوای تب طرح
تیم تولید محتوای تب طرح

اعضای این تیم خالق مقالات یونیک و جامع و سئو شده هستند که با گذراندن دوره های مهارت نویسندگی، ویرایش و طراحی تصاویر و ترجمه مطالب مرتبط با موضوعات شرکت متناسب با الگوریتم های گوگل به.سرپرستی مدیریت سایت روز به روز در حال ارتقاء کیفیت این وبلاگ می باشند.

دیدگاه ها

دو + 2 =

ادمین اینستاگرام
هاست
طراحی گرافیک سایت
طراحی سایت
تولید محتوا
سئوکار حرفه ای
قالب دیجی کالا