تفاوت نرم افزار های پیکسلی و وکتوری

تفاوت نرم افزار های پیکسلی و وکتوری

تفاوت نرم افزار های پیکسلی و وکتوری

تفاوت نرم افزار های پیکسلی و وکتوری :

تصاویر پیکسلی چیست ؟

Pixel همان Picture and Element می باشد.آنها خیلی متفاوت از آنچه راسل کیرش بیش از ۵۰ سال پیش برای اولین تصویر دیجیتالی اختراع کرده است. پیکسل (حداقل پیکسل موجود در پرونده های هنری دیجیتال) برای بازآفرینی عکاسی ساخته شده است.

پیکسل های موجود در نمایشگرها مجموعه ای از نقاط نور سبز قرمز و آبی هستند که با ترکیب روشنایی های مختلف مدل رنگی RGB را ایجاد می کنند. از آنجا که صفحه های نمایش لزوماً قبل از تصاویری هستند که آنها را مشاهده می کنیم ، پیکسل های مانیتور قبل از تصویربرداری دیجیتال وجود داشته اند.

برخی ویژگی های تصاویر پیکسلی :

 • از واحد کوچک تری به نام پیکسل تشکیل می شود
 • تصاویر پیکسلی به صورت حقیقی هستند و تمام جزئیات را در خود ثبت می کنند.
 • میزان رزولوشن تاثیر زیادی بر روی کیفیت تصاویر پیکسلی دارد.
 • امکان ویرایش تصاویر پیکسلی به نسبت راحت تر است.
 • تصاویر دوربین های دیجیتال به صورت پیکسلی هستند.
 • با تغییر سایز تصاویر پیکسلی افت کیفیت در آنها به وجود می آید.
 • فرمت های رایج این تصاویر عبارتند از :PNG,JPEG,RAW,GIF و …

تصاویر وکتوری (برداری) چیست ؟

واژه وکتور را احتمالا خیلی از شما در کلاس ریاضیات شنیده اید. در گرافیک وکتوری (برداری) تصویر در قالب مجموعه ای از مشخصات هندسی مانند نقاط، خطوط، منحنی ها، دایره ها و چند ضلعی ها ذخیره می شود. در گرافیک وکتوری برخلاف گرافیک پیکسلی که در آن تصویر به صورت مجموعه ای از پیکسل ها ذخیره
می شود و رنگ هر پیکسل به طور جداگانه ذخیره می شود، از خطوط و منحنی هایی به نام بردار تشکیل شده اند که در آن اطلاعات راجع به رنگ و سایز به صورت ریاضی تعریف می شوند.

اجزای این تصاویر را می توان بدون از دست دادن کیفیت به راحتی جا به جا کرد و تغییر اندازه داد. این تصاویر مستقل از رزولوشن هستند و شما می‌توانید آنها را بزرگ و کوچک کنید و در هر رزولوشنی بدون از دست دادن جزئیات و وضوح تصویر، آنها را چاپ کنید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله خدمات طراحی گرافیک بخوانید.

تفاوت نرم افزار های پیکسلی و وکتوری

برخی ویژگی های تصاویر وکتوری :

 • طراحی آرم ها و لوگوها
 • طراحی متن های گرافیکی
 • در طراحی آیکون ها
 • در طراحی شکل ها و ابزارها در گرافیک کامپیوتری و…

با چه نرم افزاری روی تصاویر بیت مپ و وکتور کار کنیم ؟

نرم افزارهای متعددی برای کار با وکتورها وجود دارند که معروف ترین آن ها CorelDRAW می باشد که برای ایجاد و ویرایش وکتور ها مورد استفاده قرار می گیرد.
مشهورترین نرم افزار کار روی بیت مپ نیز Photoshop است.
اگر وکتورها را در نرم افزار فتوشاپ باز کنید، ابتدا از شما  اندازه و کیفیت پرسیده می شود سپس آن را به یک تصویر پیکسلی با همان اندازه و کیفیت تبدیل می کند و می توانید از آن استفاده کنید.

تفاوت نرم افزار های پیکسلی و وکتوری :

۱- تصاویر Bitmap در کامپیوتر به صورت پیکسل-پیکسل ذخیره می‌شوند یعنی هر عکس به تعدادی قسمت کوچک به نام پیکسل تقسیم می‌شود و اطلاعات هر پیکسل ذخیره می‌شود، اما تصاویر Vector با استفاده از معادلات ریاضی رسم می‌شوند.
۲- از آنجا که در Bitmap اطلاعات هر پیکسل ذخیره می‌شود حجم این نوع فایل‌ها بسیار حجیم‌تر از فایل‌های Vector است.
۳- از آنجا که Vector بر اساس فرمول هر بار نقاشی می‌شود و بستگی به پیکسل ندارد با بزرگ‌تر کردن عکس، کیفیت آن‌ها هیچ تغییری نمی‌کند. اما با بزرگ‌تر شدن تصاویر نوع Bitmap کیفیت آن‌ها کاهش می‌یابد و در اصطلاح گفته می‌شود تصویر Pixelate می‌شود.
۴- تصاویر Bitmap معمولاً از طریق دستگاهی به نام Scanner یا دوربین دیجیتال از حالت آنالوگ به حالت دیجیتال تبدیل می‌شوند پس معمولاً تصاویری طبیعی و واقعی (real) هستند اما تصاویر Vector توسط کامپیوتر ایجاد شده‌اند و هر چند ممکن است بسیار شبیه به تصویر واقعی باشند اما واقعی و طبیعی نیستند. تصاویر Vector معمولاً برای طراحی کارتون به کار می‌رود.

تفاوت نرم افزار های پیکسلی و وکتوری

تیم تولید محتوای تب طرح
تیم تولید محتوای تب طرح

اعضای این تیم خالق مقالات یونیک و جامع و سئو شده هستند که با گذراندن دوره های مهارت نویسندگی، ویرایش و طراحی تصاویر و ترجمه مطالب مرتبط با موضوعات شرکت متناسب با الگوریتم های گوگل به.سرپرستی مدیریت سایت روز به روز در حال ارتقاء کیفیت این وبلاگ می باشند.

دیدگاه ها

ادمین اینستاگرام
هاست
طراحی گرافیک سایت
طراحی سایت
تولید محتوا
سئوکار حرفه ای
قالب دیجی کالا